O vlně merino

Proč je vlna merino tak skvělý materiál pro naše oblečení?

1. Vlna, která neškrábe!

Existuje mnoho druhů ovcí a vlny. Jemnost vlny se měří v mikronech, a to na stupnici v rozmezí cca 12 - 55 mikronů (μm). Čím nižší hodnota, tím jemnější vlna. Kvalitní merino vlna má nejvýš 24μm. Trička a prádlo Tarena mají hodnotu 19μm, jsou tedy opravdu jemné a příjemné na těle. Vlna použitá na jejich výrobu pochází z Austrálie a Nového Zélandu.

Kousavý svetr nebo šála, které jste neměli rádi v dětství, byly téměř jistě z jiné než merino vlny a proto škrábaly. Pokud jste díky tomu vlnu zavrhli - zkuste tričko Tarena. Budete příjemně překvapeni!

2. Přirozený tepelný izolátor do zimy i do tepla

Vlna vstřebává a uvolňuje vlhkost v závisloti na okolním vzduchu, je to tzv. hygroskopický materiál. Během absorpční fáze se generuje a uchovává teplo a právě to dělá z vlny přirozený izolátor, při odpařování vlhkosti je efekt opačný. Vlna je tedy vhodný materiál do všech čtyř ročních období (možná proto má logo Tarena 4 kolečka... ? :-). 

3. Odolnost vůči zápachu 

Vlastnost, pro kterou lidé vlnu milují. Právě toto je jeden z důvodů, proč se lidé po první zkušenosti s merino vlnou k tomuto materiálu vrací. Zejména cestovatelé, turisté a sportovci vědí své. Vlna je díky své struktuře s mnoha malými vzduchovými kapsami efektivní v absorpci a uvolňování potu do ovzduší dřív, než se bakterie způsobující nepříjemný zápach stihnou usadit. Vlnu je potřeba nechat po celodenním nošení vyvětrat - pověsit na ramínko nebo přehodit na vhodné odkládací místo. Takto zůstane například tričko nositelné i několik dní, než je potřeba ho vyprat.

4. Prodyšnost

Vlněné vlákno je zkadeřené - čím kvalitnější vlna, tím více malých pravidelných záhybů vlákno obsahuje. Kvalitní merino vlna má kadeří hodně, jak vidíme na obrázku níže. Když jsou tato vlákna zpracována do příze, vytvoří malinké vzduchové kapsy. Tato unikátní struktura umožňuje absorbovat a uvolňovat vlhkost - buď z okolního vzduchu nebo z povrchu těla nositele - aniž by tím byla snížena efektivita tepelné izolace. Na těle nositele je vlna schopná pojmout vlhkost až do 30% vlastní váhy, je tedy velice prodyšná. 

 Fleece of merino sheep, Tasmania, Australia (1) (1)

 

5. Elasticita

Díky zvlněné struktuře vlákna je vlna přirozeně elastická. Oděvy z vlny se tedy pohodlně přizpůsobí pohybu nositele, ale pak se vrátí do svého původního tvaru, nemají sklon se příliš vytahovat nebo mačkat.

6. Anti-alergennost, odolnost vůči ohni, antistatičnost, UV ochrana

Vlna je bezpečný materiál, který nezpůsobuje alergie a nedává prostor množení bakterií. Díky vysokému obsahu vody a dusíku je voda přirozeně odolná vůči hoření - vznítí se až při výrazně vyšší teplotě než většina ostatních vláken. Vlna je přirozeně antistatická a v porovnání se syntetickými materiály a bavlnou má daleko vyšší úroveň ochrany proti UV záření. 

7. Přírodní původ a obnovitelnost

Vlna je proteinové vlákno vyrůstající z kůže ovcí, je tedy ze 100% přírodního původu, bez zásahu člověka (když pomineme barvení). Od pradávna je to jeden z nejlepších materiálů do každého počasí. Vědecké laboratoře nejsou schopny materiál takových kvalit zreplikovat. 

Vlna ovcím dorůstá neustále. Množství vlny se liší podle plemene a geografického umístění, řádově je to několik kilogramů vlny ročně z jednoho zvířete. 

8. Snadná údržba 

Pleteniny z merino vlny je možné prát v pračce na nízkou teplotu. Nesušit ale v sušičce, mohly by zplstnatět!

9. Biologická rozložitelnost

Vlna se rozloží v zemině a obohatí půdu živinami. Rozložení proběhne přibližně v rozmezí 6-12 měsíců, narozdíl od syntetických materiálů, které jsou vyrobeny z ropy a rozkládají se desítky let, podobně jako plasty.

Zpět do obchodu